Skip to content Skip to footer

Trzy standardy energetyczne naszych domów!

SKANDOM SOMMAR
dom letniskowy

Współczynnik U
ściany:

0,18

W/m2K

Współczynnik U
okna:

0,90

W/m2K

Roczne zapotrzebowanie energii do ogrzewania:

90

kWh/m2/rok*

SKANDOM ENERGI​
dom energooszczędny

Współczynnik U
ściany:

0,14

W/m2K

Współczynnik U
okna:

0,90

W/m2K

Roczne zapotrzebowanie energii do ogrzewania:

50

kWh/m2/rok*

SKANDOM PASSIVHUS​
dom pasywny​

Współczynnik U
ściany:

0,10

W/m2K

Współczynnik U
okna:

0,80

W/m2K

Roczne zapotrzebowanie energii do ogrzewania:

15

kWh/m2/rok*

* Zależnie od strefy klimatycznej i usytuowania względem stron świata wyniki mogą się różnić od deklarowanych. Wartości te mogą ulec zmianie w zależności od wybranej elewacji, indywidualnych uzgodnień z klientem oraz innych czynników. Niniejsza specyfikacja dotyczy wersji podstawowej produktu.

Nasze domy są ENERGOOSZCZĘDNE!

Preferujemy rozwiązania bardzo korzystne nie tylko dla środowiska, ale dla każdego kto zamieszka w naszych domach. Nasze domy charakteryzuje większa energooszczędność niż określona w obowiązujących w Polsce przepisach określonych w Warunkach Technicznych.

Standard Opisany w Warunkach Technicznych, obowiązujący od 2021 to inaczej wymagania techniczne w zakresie zużycia energii, jakie muszą spełnić budynki powstające, modernizowane oraz rozbudowywane po 1 stycznia 2021 r. Chodzi więc o to, by utrzymując w ich wnętrzach komfortowe warunki, jak najmniej energii pobierać z zewnątrz oraz jednocześnie ograniczyć jej straty.

Obowiązujące wymogi określone są przy pomocy dwóch najważniejszych parametrów:

  • Współczynnik zużycia energii (Ep) – określa on roczne zapotrzebowanie budynku na zewnętrzną energię, która to jest niezbędna do utrzymania odpowiedniej temperatury w budynku (klimatyzacja, ogrzewanie), jego wentylacji a także podgrzania wody i oświetlenia. Współczynnik zużycia energii przeliczany jest na metr kwadratowy powierzchni pomieszczeń na rok. Dla domu jednorodzinnego wynosi 70 kWh/m2/rok. (dotychczas 95).
  • Współczynnik przenikania ciepła (U) przez ściany zewnętrzne, stropy, okna i drzwi oraz dach pokazuje jak dużo energii cieplnej wydostaje się przez te przegrody na zewnątrz. Dla ścian zewnętrznych współczynnik ten nie może przekraczać 0,2 W/m2K ( przed 2021 r. – 0,23) dla okien zwykłych i balkonowych 0,9 W/m2K (przed 2021 r. – 1,1), dla okien połaciowych 1,1 W/m2K (przed 2021 r. 1,3), dla dachów 0,15 (przed 2021 r. 0,18).
 

Dom, który spełnia powyższe parametry, będziemy mogli nazywać energooszczędnym. W naszym standardzie domu energooszczędnego SKANDOM ENERGI Współczynniki przenikania ciepła U oraz Współczynnik zużycia energii (Ep), są o wiele mniejsze a co za tym idzie o wiele lepsze niż określone w obowiązujących normach i przepisach!

NIE CHCESZ PRZEJMOWAĆ SIĘ KOSZTAMI OGRZEWANIA SWOJEGO DOMU? WYBIERZ DOM PASYWNY!

W naszej ofercie istnieje również możliwość dostosowania naszych domów do standardu domu Pasywnego. Wybierając opcję domu SKANDOM PASSIVHUS!!!

Dom pasywny – definicja
Definicję pasywnego domu określił Niemiecki uczony dr Wolfgang Feist natomiast pierwszy projekt budynku pasywnego powstał na początku lat dziewięćdziesiątych w Darmstadt (Niemcy).

  • Dom pasywny jest budynkiem o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza (15kWh/(m2·rok)), w którym komfort termiczny zapewniony jest przez pasywne źródła ciepła (mieszkańcy, urządzenia elektryczne, ciepło „słoneczne”, ciepło odzyskiwane z wentylacji) oraz dogrzewanie powietrza wentylującego budynek. Tak, że nie potrzebuje on autonomicznego, aktywnego systemu ogrzewania.
 

Z definicji dom pasywny ma mieć więc zapotrzebowanie nie większe niż 15 kWh/m2/rok co odpowiadało użyciu 1,5 litra oleju opałowego, 1,7 m3 gazu ziemnego bądź spaleniu 2,3 kilogramów węgla kamiennego (co najmniej 23 tys kJ/kg). Dla przypomnienia obecne zużycie energii w przypadku konwencjonalnego budynku wynosi około 70 kWh/m2/rok

Dom Pasywny a Energooszczędny?

Bardzo często oba pojęcia używane są zamiennie, określają one jednak budynki o różnej charakterystyce. Domy pasywne są właściwie samowystarczalne, bo przynoszą ponad dwa razy większe oszczędności w kwestii zużycia energii niż domy energooszczędne. Jeżeli nie chcesz przejmować się ciągle rosnącymi i niepewnymi cenami energii potrzebnej do ogrzania twojego domu – WYBIERZ DOM PASYWNY – SKANDOM PASSIVHUS !!!

Nasze domy budujemy w standardzie energooszczędnym lub pasywnym.

TECHNOLOGIA SZKIELETOWA

Domy szkieletowe zyskują na popularności w głównej mierze dlatego, że powstają bardzo szybko – w przeciągu 2-3 miesięcy – a prace można prowadzić nawet zimą, ponieważ nie wykonuje się żadnych prac mokrych. Wyjątkiem jest jedynie płyta fundamentowa, którą stosujemy w standardzie we wszystkich naszych domach całorocznych.

To, jaką formę przybierze konstrukcja szkieletowa, zależy przede wszystkim od wykończenia ścian zewnętrznych. Jeżeli ściany obłożone są deską elewacyjną, to powstanie klasyczny dom drewniany. Otynkowane ściany sprawią natomiast, że nie jest możliwe odróżnienie drewnianego szkieletu od muru.

Zabudowę szkieletową można również wykończyć płytkami klinkierowymi – uzyskamy efekt podobny do ścian trójwarstwowych. Design naszych gotowych domów opiera się na klasycznym domu drewnianym z elewacją z deski. Indywidualne projekty, które realizujemy mogą mieć jednak dowolny wygląd z zewnątrz dostosowany Twoich wymagań.
Bardzo istotne jest to, że technologie szkieletowe spełniają wszystkie obowiązujące normy dotyczące izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych. W większości przypadków stosuje się podwójną izolację – wewnątrz drewnianego szkieletu oraz na zewnątrz niego. Nasze domy pod względem izolacyjności cieplnej są dostosowane do obowiązujących przepisów, lecz nic nie stoi na przeszkodzie aby dostosować je do wymagań domów pasywnych i zero energetycznych.

KONSTRUKCJA SZKIELETOWA DREWNIANA

W standardzie każdy z naszych gotowych domów posadowiony jest na płycie fundamentowej!!!
Zalety płyty fundamentowej w stosunku do pozostałych konstrukcji posadowienia są oczywiste, jednak pozwolimy sobie wymienić najważniejsze z nich:
1. Lepsza izolacja termiczna oraz łatwość w wykonaniu – Oprócz obowiązkowej izolacji termicznej poziomej w postaci twardych, wodoodpornych płyt XPS do wykonywania płyt fundamentowych stosujemy gotowe szalunki tracone z wbudowaną pionową izolacją termiczną.
2. Stabilność i nośność – Płyta fundamentowa jest elementem żelbetowym, o wiele bardziej stabilnym niż projektowane obecnie ławy i ściany fundamentowe. Dodatkowo płyta idealnie sprawdza się na gruntach o małej nośności, a także niejednorodnych i podatnych na osiadanie, lub o wysokim poziomie wód gruntowych, czy też na terenach szkód górniczych. Obciążenie budynku rozkładane jest na znacznie większą powierzchnię niż w przypadku fundamentowania w sposób tradycyjny.

Dodatkowo stosowane przez nas płyty fundamentowe to płyty grzewcze. Znaczy to tyle, że w płycie fundamentowej wykonujemy od razu instalacje takie jak:
– Instalacja wodno-kanalizacyjna
– Instalacja CO (ogrzewanie podłogowe)

Górna warstwa płyty fundamentowej jest zacierana na gładko i stanowi podłoże pod okładziny podłogowe takie jak choćby panele czy płytki. Stosowana przez nas technologia płyty fundamentowej jest jedną z najbardziej nowoczesnych rozwiązań technologicznych stosowanych obecnie zarówno na rynku Szwedzkim jak i Polskim!!!

Szkielet budynku (ściany nośne dla domów energooszczędnych i pasywnych) wykonywany jest zazwyczaj ze słupów pionowych o przekroju 45 x 220 mm w rozstawie osiowym co 600mm oraz poziomych rygli o przekroju zazwyczaj 45 x 220.

Słupy od strony zewnętrznej pokrywane są folią wiatroizolacyjną oraz dodatkowym podwójnym rusztem z kantówek o przekroju zazwyczaj 28×70 cm. Ruszt z kantówek stanowi podkonstrukcję elewacji wentylowanej.

Ostatnią warstwę elewacji wentylowanej stanowią natomiast płyta elewacyjna StoVentec /deska elewacyjna/panel elewacyjny drewniany. Wszelkie elementy drewniane stosowane w naszych domach pochodzą ze Szwecji. Stosujemy świerk Skandynawski klasy C24 impregnowany ciśnieniowo. Cenimy sobie współpracę z najlepszymi więc drewno konstrukcyjne pochodzi u nas min. Od takich Szwedzkich firm jak : BLOMS TRÄ czy DEROME.

Wypełnienie szkieletu nośnego z elementów drewnianych o przekroju 45 x 195 mm stanowi materiał izolacyjny zazwyczaj w formie wełny mineralnej. Stosujemy materiały renomowanych marek tak więc w przypadku izolacji cieplnej stosujemy produkty firmy ISOVER, popularnej zarówno na rynku Polskim jak i Szwedzkim. Od wewnątrz na konstrukcję główną z elementów o przekroju 45 x 220 mm montowany jest dodatkowy ruszt instalacyjny.

Ruszt ten wypełniony jest dodatkowym materiałem w postaci izolacji cieplnej w formie zazwyczaj wełny mineralnej. Ruszt wewnętrzny jest zależny od parametrów termicznych, które uzyskać ma dany budynek. Wewnątrz rusztu przechodzą również wszelkie instalacje ścienne elektryczne. Instalacje elektryczne rozprowadzane są w przestrzeni rusztu instalacyjnego w taki sposób aby nie naruszyć ostatniej izolacyjnej warstwy od strony wewnętrznej ściany a mianowicie folii paroizolacyjnej. Szczelność folii izolacyjnej w przypadku domów w technologii szkieletowej jest bardzo istotnym czynnikiem. Szczelność zewnętrznej i wewnętrznej folii izolacyjnej gwarantuje suchość wewnętrznej izolacji cieplnej oraz elementów drewnianych dzięki czemu nie ma możliwości na zawilgocenie izolacji cieplnej a co za tym idzie pogorszeniu jej właściwości izolacyjnych, wystąpieniu grzybów i pleśni na ścianach, złym mikroklimatem w pomieszczeniach itp.

Dodatkowo z uwagi na szczególnie ważną rolę folii izolacyjnych wszelkie folie paro i wiatroizolacyjne stosowane w naszych domach to rozwiązania i produkty sprawdzonych marek a wiodącą z nich jest SIGA. W poniższym linku prowadzącym do strony producenta można się dowiedzieć więcej o istotnym wpływie folii izolacyjnych dla systemu domów szkieletowych.
https://www.siga.swiss/pl_pl#solutiontype-residental

Stropy w budynkach szkieletowych mają najczęściej konstrukcję belkową. Słupy konstrukcyjne łączone są za pomocą belek oczepowych, które pełnią funkcję wieńca. Między nimi rozkładane są belki konstrukcji stropu natomiast przestrzeń między nimi wypełniana jest materiałem izolacyjnym w postaci np. wełny mineralnej. 

Nasze gotowe domy to budynki parterowe, gdzie w każdym występuje antresola. Tak więc w większości naszych rozwiązań konstrukcję sufitu uzyskuje się poprzez ruszt z elementów drewnianych klasy C24 o przekroju 28 x 70 mm dokręconych do pasów dolnych drewnianych dźwigarów dachowych. Od góry na pasy dolne dźwigarów wtłaczana jest warstwa wełny celulozowej grubości ok 45cm stanowiąca izolację cieplną stropu natomiast od dołu do rusztu drewnianego przymocowana jest folia paroizolacyjna. Strych jest natomiast wentylowany poprzez szczelinę w pasie czołowym jak i za pośrednictwem obecnych w dachu otworów wentylacyjnych tzw. wentyli. Wentylowany strych zmniejsza ryzyko wilgoci w warstwie izolacji stropu oraz wystąpieniu niepożądanych efektów takich jak grzyb, pleśń itp.

W przypadku sufitu w przestrzeni rusztu z elementów o przekroju 28 x 70 mm montowane są peszle z przewodami elektrycznymi. Przy stropie podobnie jak w przypadku ścian bardzo istotne jest, aby izolacja paroizolacyjna była szczelna.

W naszych domach konstrukcja dachu składa się z wiązarów dachowych wykonywanych ze Szwedzkiego drewna klasy C24. Wiązary opierane są na oczepach drewnianych stanowiących wieńce konstrukcji szkieletowej. Konstrukcję pokrycia stanowią natomiast kolejno deskowanie, membrana dachowa, łaty i kontrłaty oraz dachówka cementowa. Wszystkie materiały zastosowane do konstrukcji i pokrycia dachu pochodzą ze Szwecji. Korzystamy ze znanych i szanowanych w Szwecji marek między innymi takich jak : BENDERS, SIGA, ISOVER, ICOPAL itp.

PRACE WYKOŃCZENIOWE

Ścianki działowe są wykonywane w naszych domach w technologii szkieletowej. Podobnie jak przy wszystkich innych elementach domu stosowana jest konstrukcja szkieletowa drewniana z drewna klasy C24. Główne elementy konstrukcyjne ścianek działowych stanowi ruszt ze słupków drewnianych o przekroju 45 x 90 mm. Wypełnienie ścianek działowych stanowi materiał izolacyjny w postaci np. wełny mineralnej, stanowiącej znakomitą izolację akustyczną. W przestrzeni konstrukcyjnej ścianek działowych prowadzone są instalacje elektryczne. Ruszt konstrukcyjny ścianek działowych obłożony jest płytą OSB usztywniającą ich konstrukcję oraz płytą G-K. 

W konstrukcji domów szkieletowych elewacja realizowana jest jako elewacja wentylowana. Do konstrukcji nośnej montowany jest zazwyczaj podwójny ruszt z elementów drewnianych o przekroju i układzie dostosowanym do ostatecznych wymagań termicznych jakie ma spełniać ściana zewnętrzna. Stosowane drewno to oczywiście (jak w przypadku wszystkich pozostałych) produkt szwedzki tj. modrzew skandynawski w klasie konstrukcyjnej C24. W zależności od specyfiki projektu ostatnią, wykończeniową warstwę mocowaną do wcześniej opisywanego rusztu może stanowić np. płyta StoVentec na którą następnie nakłada się warstwę zbrojącą siatki elewacyjnej na kleju oraz tynk elewacyjny np. typu baranek lub też deska elewacyjna czy panel elewacyjny.

  

W naszych domach stosujemy materiały wykończeniowe w postaci paneli podłogowych i płytek zarówno ściennych jak i podłogowych o najwyższej klasie. W przypadku paneli podłogowych współpracujemy z firmą BJELIN – https://www.bjelin.com/en/

Jest to firma dopiero wchodząca na rynek polski, dysponująca materiałami najwyższej klasy. Każdy kto kupuje u nas dom może oczywiście dobrać kolorystykę i design paneli podłogowych zgodnie ze swoim gustem korzystając z katalogu firmy BJELIN lub innych producentów w przypadku zakupu domu pod klucz. Jeżeli chodzi o płytki to stosujemy produkty znanych i szanowanych marek. Oczywiście w przypadku zakupu domu pod klucz istnieje możliwość doboru producenta i kolorystyki zgodnie z gustami klienta. 

W swojej ofercie posiadamy możliwość WYKONANIA DOMU POD KLUCZ. Na etapie zakupu domu jak i w trakcie budowy dobierzemy wspólnie zarówno styl, kolorystykę jak i producentów okładzin ściennych i farb ściennych. W przypadku farb zawsze stosujemy produkty najwyższej klasy, znanych i rekomendowanych producentów. Stosowane farby cechuje plamoodporność a ich receptura bazująca na ceramicznych komponentach oraz najwyższej jakości żywicach i pigmentach jest zgodna z ze zharmonizowaną normą PN-C-81914:2002 według której farby te kwalifikują się do najwyższej – I klasy. Współpracujemy również z firmą zajmującą się projektowaniem wnętrz (https://www.strefad.pl/)

W naszych domach oferujemy okna i drzwi pochodzące ze Szwecji!!! Są rzadko spotykane jak na polski rynek rozwiązania. W Polsce odchodzi się od stolarki drewnianej np. na rzecz nieprzyjaznemu środowisku PVC. My gwarantujemy rozwiązania EKOLOGICZNE, PONADCZASOWE I TRWAŁE TAK SAMO JAK OKNA PVC.
W współpracujemy z wieloma dostawcami z rynku Szwedzkiego i w przypadku Gdybyś Chciał coś zmienić w stosunku do tego co oferujemy w naszym standardzie, to na pewno wybierzesz okna i drzwi dostosowane do Twojego gustu a każdy kto odwiedzi Twój dom zwróci na nie pozytywną uwagę!

W skład każdego oferowanego przez nas Domu wchodzą takie elementy zagospodarowania terenu jak taras. W główniej mierze skupiamy się na technologiach Szwedzkich tak więc dla każdego naszego domu w standardzie oferujemy tarasy drewniane ze Szwedzkiego drewna klasy C24 IMPREGNOWANEGO CIŚNIENIOWO. Nie ma jednak najmniejszych przeszkód, gdybyś zamawiając u nas dom w opcji POD KLUCZ zechciał zastosować inny materiał np. typu płyty tarasowe, kostka brukowa. Nasz zespół specjalistów skalkuluje takie rozwiązania i przedstawi ci zadowalającą ofertę!